Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 15:59 - Zülal Güneş Yazdı

Osmanlı Devleti’nin İskân Politikasını Gerçekleştirirken İskâna Tabi Tutulan Halkın En Az Beş Yıl Başka Yere Gitmesine İzin Vermemesinin Sebepleri Neler Olabilir?

Soru: Osmanlı Devleti’nin İskân Politikasını Gerçekleştirirken İskâna Tabi Tutulan Halkın En Az Beş Yıl Başka Yere Gitmesine İzin Vermemesinin Sebepleri Neler Olabilir?
Cevap: Bunun nedenleri arasında yerleşim yerlerinin korunmasını, kültürel ve sosyal yapının korunmasını istediği için beş yıl başka bir yere gidilmesine izin verilmemiştir.

İskan Politikasına Dahil Olan Halkın Neden Beş Yıl Gitmesine İzin Verilmemiştir?

Osmanlı Devleti’nin İskân Politikasını Gerçekleştirirken İskâna Tabi Tutulan Halkın En Az Beş Yıl Başka Yere Gitmesine İzin Vermemesinin Sebepleri Neler Olabilir?

Osmanlı Devleti’nin iskân politikası, farklı bölgelerdeki halkın yerleşim yerlerini değiştirerek, boşaltılan bölgelere Türklerin yerleştirilmesini amaçlıyordu. Bu politikanın uygulanması sırasında, iskâna tabi tutulan halkın en az beş yıl başka yere gitmesine izin verilmiyordu.

Bunun nedenleri arasında yerleşim alanlarının korunması ve bölgenin kültürel ve sosyal dokusunun korunması nedeniyle beş yıl başka yere gitmesine izin vermemiştir. En önemli nedenlerden biri ise bölgedeki siyasi ve sosyal istikrarını korumaktır.

Bunun sebeplerinden biri de bölgesel denge olmuş, bir bölgede aşırı nüfus yoğunluğunu azaltırken, diğer bölgelerde de nüfus artışı bu sayede sağlanmıştır.

Yerleşim yerlerinin geliştirilmesi ve tarım üretiminin sağlanabilmesi de iskana tabi tutulan halkın en az beş yıl başka yere gitmesine izin verilmemesinin nedenleri arasındadır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 40-. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.