Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 15:43 - Zülal Güneş Yazdı

Osmanlı Devleti’nin toprağı üç yıl üst üste ekmeyen çiftçiye ceza uygulamasının amacı nedir?

Soru: Osmanlı Devleti’nin toprağı üç yıl üst üste ekmeyen çiftçiye ceza uygulamasının amacı nedir?
Cevap: Osmanlı Devleti’nin toprağı üç yıl üst üste ekmeyen çiftçilere ceza uygulamasının amacı, tarım arazilerinin verimli kalmalarını sağlamaktı. Bu uygulama, tarım arazilerinin düzenli olarak ekilmesini ve verimli kalmalarını sağlamak için yapılmıştı.

Üç Yıl Ekim Olmayan Arazi İçin Çiftçiye Ceza Verilmesi Osmanlı Devleti’nin Neye Önem Verdiğini Gösterir?

Osmanlı Devleti’nin toprağı üç yıl üst üste ekmeyen çiftçiye ceza uygulamasının amacı nedir

Osmanlı Devleti’nin toprağı üç yıl üst üste ekmeyen çiftçilere ceza uygulamasının amacı, tarım arazilerinin verimli kalmalarını sağlamaktı. Bu uygulama, tarım arazilerinin düzenli olarak ekilmesini ve verimli kalmalarını sağlamak için yapılmıştı.

Eğer bir çiftçi üç yıl üst üste toprağı ekmeyi bırakırsa, o toprağın verimsizleşmesi kaçınılmaz hale gelir ve çiftçinin kendi geçimini sağlaması da güçleşir. Ayrıca, verimsizleşen topraklar diğer çiftçilerin de verimli bir şekilde üretim yapmasını engeller. Bu nedenle, Osmanlı Devleti üç yıl üst üste ekilmeyen topraklar için çiftçilere ceza vererek, toprakların verimli kalmasını sağlamayı hedeflemişti.

Bu uygulama, tarım arazilerinin düzenli olarak ekilmesini teşvik etmek için yapılmıştı. Osmanlı Devleti’nin toprağı üç yıl üst üste ekmeyen çiftçilere ceza uygulaması, tarım sektörünün gelişmesine ve tarım üretiminin artmasına katkıda bulunmuştur.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 146. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.