Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 15:06 - Zülal Güneş Yazdı

Osmanlı Devleti’nin XVIII Ve XIX. Yüzyılda Yaptığı Yeniliklerde Avrupa’yı Örnek Almasının Sebepleri Nelerdir?

Soru: Osmanlı Devleti’nin XVIII Ve XIX. Yüzyılda Yaptığı Yeniliklerde Avrupa’yı Örnek Almasının Sebepleri Nelerdir?
Cevap: Osmanlı Devleti’nin XVIII ve XIX. yüzyıllarda yaptığı yeniliklerde Avrupa’yı örnek almasının temel nedenleri arasında, Avrupa’daki teknolojik ve askeri gelişmeler sebebiyle Osmanlı Devleti’nin kendisini savunmak ve Avrupa’daki askeri teknoloji ve taktikleri öğrenmek zorunda kalması yer almaktadır.

Osmanlı Devleti’nin XVIII Ve XIX. Yüzyılda Yaptığı Yeniliklerde Avrupa Etkisinin Görülme Sebebi Nedir?

Osmanlı Devleti’nin XVIII Ve XIX. Yüzyılda Yaptığı Yeniliklerde Avrupa’yı Örnek Almasının Sebepleri Nelerdir?

Osmanlı Devleti’nin XVIII ve XIX. yüzyıllarda yaptığı yeniliklerde Avrupa’yı örnek almasının temel nedenleri arasında, Avrupa’daki teknolojik ve askeri gelişmeler sebebiyle Osmanlı Devleti’nin kendisini savunmak ve Avrupa’daki askeri teknoloji ve taktikleri öğrenmek zorunda kalması yer almaktadır.

Bunun yanı sıra Avrupa’da ortaya çıkan sanayi devrimi, Osmanlı Devleti’nin ekonomik durumunu da etkilemiş, bu nedenle de Osmanlı Devleti, Avrupa’daki sanayi devriminden etkilenerek kendi sanayisini geliştirmek için Avrupa’yı örnek almaya başlamıştır.

Avrupa’daki siyasi yapılar, Osmanlı Devleti’nin siyasi yapısını da etkileyerek merkezi otoriteyi zayıflatmış, bu da yerel yönetimleri güçlendirmiştir. Bu nedenle de Osmanlı, Avrupa’yı örnek alarak kendi siyasi yapısını da yenilemeye çalışmıştır.

Avrupa’daki Kültürel etkileşim, yönetim ve hukuk anlayışı da Osmanlı’nın yaptığı yeniliklerde Avrupa’yı örnek almasına sebep olmuştur.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 87. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.