Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 15:27 - Zülal Güneş Yazdı

Osmanlı toplumunda yönetenler ile yönetilenler arasında hangi açıdan farklar bulunmaktadır?

Soru: Osmanlı toplumunda yönetenler ile yönetilenler arasında hangi açıdan farklar bulunmaktadır?
Cevap: Osmanlı toplumunda yönetenler ile yönetilenler arasında farklar, siyasi güç, ekonomik durum, eğitim ve kültür, sosyal haklar gibi birçok açıdan ortaya çıkmaktadır.

Osmanlı Devletinde Halk ve Yönetici Arasındaki Farklar Nelerdir?

Osmanlı toplumunda yönetenler ile yönetilenler arasında hangi açıdan farklar bulunmaktadır

Osmanlı toplumunda yönetenler ile yönetilenler arasında farklar, siyasi güç, ekonomik durum, eğitim ve kültür, sosyal haklar gibi birçok açıdan ortaya çıkmaktadır. bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Osmanlı toplumunda yönetenler, siyasi güce sahipti. Yönetilenler ise, siyasi kararlar almakta etkin bir rol oynamazlardı ve daha çok uygulayıcı konumundaydılar.
  • Osmanlı toplumunda yönetenler, genellikle zengin ve varlıklı ailelerden gelirlerdi. Yönetilenler ise, genellikle köylüler ve işçilerdi.
  • Osmanlı toplumunda yönetenler, daha iyi bir eğitim alırlar ve genellikle yüksek kültür seviyelerine sahiplerdi. Yönetilenler ise, genellikle okuma-yazma bilmeyen veya sınırlı bir eğitime sahip kişilerdi.
  • Osmanlı toplumunda yönetenler, toplumda daha yüksek sosyal statülere sahiptiler ve buna bağlı olarak daha fazla hakka sahiptiler. Yönetilenler ise, sınırlı sosyal haklara sahiptiler ve toplumda daha düşük bir statüye sahiptiler.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 48. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.