Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:48 - Zülal Güneş Yazdı

Pürüzlü Bir Yüzey Nasıl Pürüzsüz Hâle Getirilebilir?

Pürüzlü Bir Yüzey Nasıl Pürüzsüz Hâle Getirilebilir?

Pürüzlü olan bir yüzeyi pürüzsüz hale getirmek için zımpara, rende, sıva, alçı gibi aletler kullanabiliriz. Zımpara; duvar, ahşap, metal, mermer gibi yüzeyleri pürüzlü halden pürüzsüz hale getirmek amacı ile kullanılmaktadır.

Yüzey, bir cismin uzaydan ayıran dış ve yaygın bölümüne denmektedir. Pürüzlü yüzeyde girinti ve çıkıntı fazla olur. Pürüzlü yüzeylerde sürtünme kuvveti daha fazla olur. Pürüzsüz yüzey ise düz ve girinti çıkıntı olmayan yüzeylerdir.

Pürüzlü Bir Yüzey Nasıl Pürüzsüz Hâle Getirilebilir

Pürüzlü yüzeyleri pürüzsüz bir yüzey haline getirmek için gerekli olan malzemelerden hariç kaplama yaparak da pürüzsüz bir hale gelebilir. Pürüzlü yüzeyler ağaç gövdesi,,çakıllı yol, halı, kazak, toprak yol gibi örnekler verebiliriz. Pürüzsüz yüzeyler ise cam, ayna, duvar gibi örnekler verebiliriz.

Örnek verecek olursak evin duvarına yapılan alçıdan sonra pürüzlü bir yüzeyin kalmaması için üzerinden zımpara ile geçerek pürüzsüz bir hale getirilebilir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.