Cevap Yaz
24 Ocak 2024, 8:51 - Zülal Güneş Yazdı

Pürüzsüz Bir Yüzey Nasıl Pürüzlü Hâle Getirilebilir?

Soru: Pürüzsüz Bir Yüzey Nasıl Pürüzlü Hâle Getirilebilir?
Cevap: Cilalanmış ahşap, cam gibi pürüzsüz yüzeyler keskin bir cisimle aldıkları kesici darbeler sonucunda, üzerine yapıştırıcı sürülmesi sonucunda, küçük cisimler dökülmesi sonucunda veya üstüne kumaş gibi birtakım malzemeler serilmesi sonucunda pürüzsüz halden pürüzlü hale geçmektedir.

Pürüzlü Olan Yüzey Nasıl Pürüzsüz Hale Getirilir?

Pürüzsüz Bir Yüzey Nasıl Pürüzlü Hâle Getirilebilir

 

Pürüzsüz yüzey kişinin elini gezdirirken herhangi bir engele takılmadan yüzeye dokunabilmesi durumudur. Pürüzlü yüzeyi ise temas edilen yüzeyde çıkıntıların olması ve kişinin elini gezdirirken eline herhangi bir yükseltilerek gelmesi veya hareket sırasında sürtünme kuvvetinin oluşmasına neden olan cisimlerdir.

Örneğin asfalt yol bir noktada pürüzsüz bir yüzey olduğundan bu yollar üzerinde araçlar herhangi bir engele takılmadan çok daha rahat ve hızlı hareket edebilirken üzerinde taş bulunan veya kum bulunan yollarda aracın hareketi sürtünme kuvveti tarafından engellenir ve hız önemli ölçüde düşer.

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 110. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.