Cevap Yaz
4 Nisan 2023, 3:59 - Zülal Güneş Yazdı

Sanal Ortamda Ulaştığımız Bilgiler Niçin Güvenilir Olmayabilir?

Soru: Sanal Ortamda Ulaştığımız Bilgiler Niçin Güvenilir Olmayabilir?
Cevap: İnternet ortamında her bilgi doğru olarak gösterilemez. İnternet ortamı genel bir ağ olduğu için doğru ve yanlış her bilgi sanal ortamda yayılma gösterir. Bu bilgilerin doğruluğunu anlamak için bilindik kaynak olması gerekir. Bu şekilde bilgilerin doğruluğu kanıtlanabilir.

İnternet Ortamında Edinilen Bilgiler Neden Güvenilir Olmayabilir?

Sanal Ortamda Ulaştığımız Bilgiler Niçin Güvenilir Olmayabilir?

Sanal ortamda ulaştığımız bilgilerin güvenilirliği, birçok faktör tarafından etkilenmektedir. Özellikle yanlış bilgiye ulaşmadaki en temel nedenler bilgilerin yanlış veya yanıltıcı şekilde yayılması, propaganda nedeniyle doğru olmayan bilgilerin internet ortamına yayılması, bireysel tercihler ya da önyargılar bu faktörlerin içerisi de üst sıralarda yer almaktadır.

İnternet ortamında yayınlanan çeşitli kaynaklar bazen bilirkişiler tarafından yazılabileceği gibi bazen de önyargılı veya bilgisiz kişiler tarafından da yazılabilmektedir.

Bu nedenle internet üzerinden kaynak taraması yapılırken mutlaka doğru kaynakların tespit edilmesi ve bu kaynaklardan elde edilen bilgilerin kullanılması gerekmektedir.

Sanal ortamlarda ulaştığımız bilgilerin doğruluğundan ve güvenilirliğinden emin olmak için, farklı kaynaklardan ve farklı bakış açılarından bilgi toplamamız ve bu bilgileri doğrulamanız gerekmektedir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 121. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık  2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.