Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Sanayi İnkılabı Sonucu Üç Siyah, Üç Beyaz Olarak Adlandırılan Ham Maddeler Nelerdir?

Britanya-İmparatorluğu

(Britanya İmparatorluğu – Sömürge Toprakları En Geniş Sınırları)


Üç Siyah, Üç Beyaz Olarak Adlandırılan Ham Maddeler Nelerdir?

Üç Siyah Ham Madde

  • Kömür
  • Demir
  • Petrol

Üç Beyaz Ham Madde

  • Un
  • Şeker
  • Patiska

Üç Siyah ve Üç Beyaz Ham Madde sanayi inkılabı sonrası ortaya çıkmış terimlerdir. Bu ham maddeler sanayi inkılabı sonrası teknolojinin gelişmesiyle çok önemli bir hale gelmiş ve sömürgecliği başlatmıştır. Sömürgeciliği kısaca şu şekilde özetleyebiliriz.


Sanayi Devrimi yada Endüstri Devrimi olarak adlandırdığımız bu 18 ve 19. yüzyıllarda başlayan ve Avrupa’nın tüm geleceğini değiştiren bu devrim tüm Dünya’yı etkilemiş ve iki Dünya Savaşı’na dolaylı yoldan sebep olmuştur.

Sanayi İnkılabı sonrası hızlanan fabrikalaşma sonrası ham maddeler ve işçi gücü yetersiz kalmıştır. Bu nedenle kölecilik ve sömürgecilik 18. yy. ve 19. yy’da inanılmaz bir artış göstermiştir. Neredeyse bütün Avrupa ülkelerinin sömürge yarışına girdiği bu dönemde İngiltere, Fransa, Portekiz ve İspanya sömürge ülkelerinin başını çekmektedir. Özellikle İngiltere bu işi çok iyi kullanmış ve üzerinde güneş batmayan devlet ünvanı almıştır. Bunun anlamı doğudan ve batıya tüm sömürgelerini birleştirdiğinde hiç bir zaman ülkede güneş batmıyor.


Umarız ki böyle bir sömürge yarışı bir daha tarihte tekrarlanmaz. Çünkü tarihin en kanlı soykırımı bu tarihlerde, Afrika’da yaşanmıştır…

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.