Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 14:08 - Zülal Güneş Yazdı

Sefere sebepsiz katılmayan tımar sahiplerinin tımarlarının ellerinden alınmasındaki amaç nedir?

Soru: Sefere sebepsiz katılmayan tımar sahiplerinin tımarlarının ellerinden alınmasındaki amaç nedir?
Cevap: Bu ceza, sefere katılmayan tımar sahiplerinin yerine savaşa katılacak başka askerlerin tayin edilmesi ve böylece Osmanlı ordusunun savaş gücünün korunması için gereklidir

Sefere Katılmayan Tımarların Ellerinden Tımarlarının Alınmasının Nedeni Nedir?

Sefere sebepsiz katılmayan tımar sahiplerinin tımarlarının ellerinden alınmasındaki amaç nedir

Tımar sahiplerinin sefere katılmamaları durumunda, tımarlarının ellerinden alınması Osmanlı Devleti tarafından bir ceza olarak uygulanırdı. Bu ceza, sefere katılmayan tımar sahiplerinin yerine savaşa katılacak başka askerlerin tayin edilmesi ve böylece Osmanlı ordusunun savaş gücünün korunması için gereklidir. Bu ceza aynı zamanda, tımar sahiplerine sefere katılmama seçeneğini sunarak, Osmanlı Devleti’ne karşı bir isyan veya ayaklanma girişiminde bulunmalarını da engellemiş olur.

Tımar sistemi, Osmanlı Devleti’nin savaş gücünün korunması ve topraklarının savunulması için son derece önemliydi. Sefere sebepsiz katılmayan tımar sahiplerinin tımarlarının ellerinden alınması, bu sistemin işleyişini ve Osmanlı ordusunun savaş kabiliyetini korumayı amaçlamaktadır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 146. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.