Cevap Yaz
3 Nisan 2023, 0:41 - Zülal Güneş Yazdı

Ses Bir Madde ile Karşılaştığında Hangi Durumlar Meydana Gelir?

Soru: Ses Bir Madde ile Karşılaştığında Hangi Durumlar Meydana Gelir?
Cevap: Ses, bir ortamda yayıldığı esnada herhangi bir madde ile karşılaşır ise maddeden yansıyabilir, madde tarafından soğurulabilir ya da maddeyi aşabilir.

 Sesin Madde İle Karşılaştığında Girdiği Tepkime Ne Olur?

Ses Bir Madde ile Karşılaştığında Hangi Durumlar Meydana Gelir

Ses, dalga dalga yayılmakta olan bir maddedir. Sesin yayılabilmesi için mutlaka ortamda tanecikler bulunmalıdır. Ses, bir ortamda yayıldığı esnada herhangi bir madde ile karşılaşır ise maddeden yansıyabilir, madde tarafından soğurulabilir ya da maddeyi aşabilir.

Ses, frekanslar halinde yayılan bir madde olduğu için bu frekansı düşürecek ve hatta yok edecek bir madde ile karşılaşır ise soğurulmaya uğrar. Ses bir ortamda yayılırken bir madde ile karşılaşması sonucunda o maddeden geri yansıyabilir.

Örneğin, dağlık alanlarda kişilerin söyledikleri sözler dağa çarparak kendilerine geri yansır. Bu duruma yankılanma denmek ile birlikte bu durumun gerçekleşebilmesi için kişi ile dağ arasında 17 metre bulunması gerekir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 171. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.