Cevap Yaz
2 Nisan 2023, 2:02 - Zülal Güneş Yazdı

Su Dolu Bir Bardaktaki Fırçaların Kırıkmış Gibi Görünmesinin Nedeni Ne Olabilir?

Soru: Su Dolu Bir Bardaktaki Fırçaların Kırıkmış Gibi Görünmesinin Nedeni Ne Olabilir?
Cevap: Su dolu bir bardaktaki fırçaların kırılmış gibi görünmesinin nedeni, suyun yüzey gerilimi ve optik yanılsama etkisidir.

Işık Kırılması Nasıl Gerçekleşir?

Su Dolu Bir Bardaktaki Fırçaların Kırıkmış Gibi Görünmesinin Nedeni Ne Olabilir?

Su molekülleri, hidrojen bağları sayesinde bir arada tutulurlar ve bir yüzey gerilimi oluştururlar. Bu yüzey gerilimi, sıvının yüzeyindeki moleküllerin çekimi nedeniyle oluşur ve sıvı yüzeyini bir çeşit zar gibi tutar.
Fırçalar suyun içine yerleştirildiğinde, su molekülleri fırçaların kıvrımlarına doğru çekilir. Su molekülleri arasındaki çekim kuvveti yüzey gerilimine karşıt bir etki gösterir ve fırçaların görünüşünü değiştirir.
Ayrıca, su dolu bir bardakta optik yanılsama da meydana gelir. Su, bir mercek gibi davranarak ışığı bükerek nesnelerin gerçek boyutlarından daha büyük veya küçük görünmelerine neden olabilir. Bu, fırçaların daha kısa veya kırılmış gibi görünmesine neden olabilir.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 166. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.