Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Tarihimizde Milli Birlik ve Beraberliğimizi Yansıtan Olaylar Nelerdir

Tarihimizde Milli Birlik ve Beraberliğimizi Yansıtan Olaylar Nelerdir

Bizim kanımızda var olan milli birlik ve beraberlik duygusu tarihimizde de kendisini göstermiştir. Tarihte bir çok olayda milli birlik ve beraberlik ruhu ön plana çıkmış ve bu duyguyla birlikte imkansız denilen şeyleri zorda olsa başarabildiğimiz olaylar bulunmaktadır. Bu olayların en çok bilineni Kürşad ve 40 çerisi esir düşmüş asil Türk milletinin bağımsızlığına düşkünlüğünü ve üzerlerine oynanan oyunları bozmak için mahkumu olduğu Çin sarayını basarak bir ihtilal başlatmıştır. Kürşad ve 40 çerisi birlik ve beraberlik ruhuyla birlikte binlerce Çinli askerini öldürmüştür. İhtilal başladığı zaman öyle bir yağmur yağıyordu ki Kürşad ve 10 çerisi geri çekildiği zaman memleketleri Ötüken’e giden köprüler yıkılmıştı. Bunu gören Kürşad yanında kalan 10 çeriyle birlikte kendisini takip eden Çinli askerlere karşı kahramanca savaşarak şehit olmuştur. Son sözleri ise şunlardır: “Gök girsin kızıl çıksın, gök tanrı sen tanıksın” Birlik ve Beraberlik ruhuyla yapılabilecek en büyük cesaret bir avuç insan ile binlerce Çinliyi öldürmektir.

Daha yakın tarihimize gidecek olursak Kurtuluş Savaşına bakalım.

 

Tarihimizde Milli Birlik ve Beraberliğimizi Yansıtan Olaylar Nelerdir

 

Kurtuluş Savaşı’na başlamadan önce Anadolu bu şekildeydi. Türk milleti milli birlik ve beraberlik ruhuyla 5 tane devlete karşı savaşmış ve hepsini tek başına yokluk içerisinde olmasına rağmen yenmiştir. Türk milleti bağımsızlığına düşkün bir millettir. Bu millet milli birlik ve beraberlik ruhuyla aşamayacağı hiç bir kuvvet yoktur. Milli birlik ve beraberlik ruhunun en güzel örneği Kurtuluş Savaşı öncesi ve sonrasıdır.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.