Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 10:49 - Zülal Güneş Yazdı

Tarihin eski dönemlerindeki uygarlıklara ait kalıntılar nasıl ortaya çıkarılmaktadır?

Soru: Tarihin eski dönemlerindeki uygarlıklara ait kalıntılar nasıl ortaya çıkarılmaktadır?
Cevap: Tarihin eski dönemlerindeki uygarlıklara ait kalıntılar, çeşitli yöntemlerle ortaya çıkarılmaktadır.

Tarihi Kalıntılar Nasıl Ortaya Çıkarılır?

Tarihin eski dönemlerindeki uygarlıklara ait kalıntılar nasıl ortaya çıkarılmaktadır

Tarihin eski dönemlerindeki uygarlıklara ait kalıntılar, çeşitli yöntemlerle ortaya çıkarılmaktadır. Bu yöntemler şöyledir;

  • Arkeologlar, antik uygarlıklara ait kalıntıları keşfetmek için arkeolojik kazılar yaparlar. Kazılar, yer altındaki kalıntıların ortaya çıkarılması için yapılan sistemli ve bilimsel çalışmalardır.
  • Yüzey Araştırmaları
  • Jeofiziksel yöntemler, yer altındaki kalıntıların belirlenmesi için kullanılan bir diğer yöntemdir. Bu yöntemler arasında manyetometri, radar, elektromanyetik yöntemler ve gravimetri yer alır.
  • Tarihi kaynaklar, antik uygarlıklar hakkında bilgi veren yazılı belgelerdir. Bu kaynaklar arasında tapınak kayıtları, yazıtlar, tarihi metinler ve hikayeler yer alır.

Bu yöntemler, arkeologların antik uygarlıklara ait kalıntıları keşfetmesine yardımcı olur ve geçmişin izlerini günümüze taşır.

6. Sınıf Sosyal Bilgileri Ders Kitabı 128. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.