Cevap Yaz
7 Nisan 2023, 11:23 - Zülal Güneş Yazdı

TBMM’de “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile vermek istenen mesaj nedir?

Soru: TBMM’de “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile vermek istenen mesaj nedir?
Cevap: TBMM’de “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile verilmek istenen mesaj, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi olan milliyetçilik, cumhuriyetçilik ve halkçılık ilkeleri ile bağlantılıdır.

TBMM’de “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” Sözü İle Anlatılmak İstenen Nedir?

TBMM'de Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. sözü ile vermek istenen mesaj nedir

Bu söz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan önceki dönemde, Osmanlı İmparatorluğu’nda egemenlik hakkının sultanlarda olduğunu belirtirken, cumhuriyetin ilanı ile birlikte milletin egemenliğinin kabul edildiğini ifade etmektedir.

Bu söz aynı zamanda, halkın iradesinin üstünde bir egemenlik olamayacağına vurgu yaparak, Türk toplumunun bir bütün olarak yönetimde söz sahibi olması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu nedenle, TBMM’nin oluşumundan bu yana Türkiye’deki siyasi sisteminin temel ilkesi “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” olarak benimsenmiştir. Bu ilke, demokratik yönetim anlayışının önemli bir unsuru olarak kabul edilir ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesini oluşturan temel ilkelerden biridir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 185. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.