Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 14:19 - Zülal Güneş Yazdı

Timur’un Ankara Savaşı’ndan Sonra Beyliklere Topraklarını Geri Vermesinin Amacı Nedir?

Soru: Timur’un Ankara Savaşı’ndan Sonra Beyliklere Topraklarını Geri Vermesinin Amacı Nedir?
Cevap: Timur, beyliklerin topraklarını ele geçirmesiyle ilgilenmiyordu, aksine onları kendi yanına çekmek istiyordu. Bu nedenle, beyliklere topraklarını geri vererek onların sadakatini kazanmak istemiştir.

Ankara Savaşında Aldığı Toprakları Neden Geri Vermiştir?

Timur’un Ankara Savaşı’ndan Sonra Beyliklere Topraklarını Geri Vermesinin Amacı Nedir

Timur’un Ankara Savaşı’ndan sonra beyliklere topraklarını geri vermesinin amacı, onları tekrar kendi yanına çekmek ve böylece kendi gücünü artırmaktır. Savaşın sonucunda Osmanlı ordusu yenilgiye uğraması ve Osmanlı İmparatorluğu’nda ciddi bir kaos ortaya çıkması Anadolu’daki beyliklerin bağımsızlık kazanmalarına ve Timur’un onların topraklarını ele geçirmesine yol açmıştır.

Ancak Timur, beyliklerin topraklarını ele geçirmesiyle ilgilenmiyordu, aksine onları kendi yanına çekmek istiyordu. Bu nedenle, beyliklere topraklarını geri vererek onların sadakatini kazanmak istemiştir.

Bu hamle, beylikleri Osmanlı İmparatorluğu’na karşı bir araya getirerek Timur’un gücünü artırmasına ve Anadolu’daki nüfuzunu pekiştirmesine yardımcı olmuştur. Bununla birlikte, beyliklerin topraklarını geri alması, Osmanlı İmparatorluğu’nda ciddi bir güç boşluğu yaratmasına ve beylikler arasındaki rekabeti artırmasına neden olmuştur.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 52. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.