Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Toplumda Bütün Kişiler Birbirlerine Neden İhtiyaç Duymaktadır?

Toplumda Bütün Kişiler Birbirlerine Neden İhtiyaç Duymaktadır? konusunda 3. Sınıf öğrencilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Pasifik Yayıncılık Kitabı’nda geçen Toplumda Bütün Kişiler Birbirlerine Neden İhtiyaç Duymaktadır? sorusuna cevap verdik. Eksik veya hatalı kısımları bizlere Yorumlar kısmından yazarak bildirebilirsiniz.
Toplumda Bütün Kişiler Birbirlerine Neden İhtiyaç Duymaktadır2

Toplumda Bütün Kişiler Birbirlerine Neden İhtiyaç Duymaktadır?

Toplumda Bütün Kişiler Birbirlerine Neden İhtiyaç Duymaktadır? sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz:

İnsanlar doğası gereği bir kaç iş üzerinde yetenek sahibi olurlar. İnsan beyni bundan fazlasını fazla kaldıramaz, kaldırsa bile fazla profesyonelleşemez. Örneğin bir elektrik tesisatçısı, doğalgaz tesisatını tamir edemez. Bir doğalgaz tesisatçısı duvar öremez. Bir duvar ustası mimari çizimler yapamaz. Bir mimar asansör tamir edemez. Bir tamirci boya yapamaz.

Bunlar verebileceğimiz en basit örneklerdi. İnsanlar hiç bir zaman her şeyi yapabilecek yeteneğe ulaşmadılar. Herkesin bir ilgi alanı, yeteneği mevcuttur. Herkesinde bu yetenek dallarına ihtiyacı vardır.

Örneğin bir manav meyve-sebze ihtiyacını karşılayabilir. Ancak eve gittiğinde deterjana, çamaşır suyuna, peynire, zeytine, ete ihtiyaç duyacaktır dolayısıyla market işletmecisine ve kasaba ihtiyaç duyarlar. Kasap ise meyve-sebze ihtiyacını manavdan giderir. Market sahibide evine gittiği ulaşım ihtiyacını toplu taşıma araçlarındaki şoförlerden sağlarlar. Toplu taşıma araçlarını süren şoförlerin arabaya dolayısı ile araba fabrikalarına ihtiyaç duyarlar. Araba fabrikalarının sahipleri işçilere, işçilerde diğer şeylere ihtiyaç duyar ve bu zincirleme şekilde sonsuza kadar devam eder.


Hiç kimse hayatındaki ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaz. Bu nedenle ihtiyaçlarını karşılayacak başka insanlara ihtiyaç duyarlar. Kendiside başka insanların ihtiyacını karşılayarak aradaki dengeyi sağlamış olurlar. Bu nedenle bütün insanlar diğer insanlar tarih boyunca diğer insanlara ihtiyaç duymuşlardır. 

Koskoca İmparatorlukların başındaki liderler bile küçük tarlasında tarım yapan çiftçiye bile ihtiyaç duyar. Çiftçide yine o imparatora ihtiyaç duyar. Aradaki dengeyi sağlamak için her insanın bir işle uğraşması gerekmektedir. Aradaki bu denge ise ekonomi olarak adlandırılır.

Toplumda Bütün Kişiler Birbirlerine Neden İhtiyaç Duymaktadır?

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.