Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 14:02 - Zülal Güneş Yazdı

Toplumun ihtiyaç duyduğu mühendis, doktor, hukukçu, müderris kadrosunu yetiştiren medreseleri günümüzde hangi eğitim kurumuna benzetebiliriz?

Soru: Toplumun ihtiyaç duyduğu mühendis, doktor, hukukçu, müderris kadrosunu yetiştiren medreseleri günümüzde hangi eğitim kurumuna benzetebiliriz?
Cevap: Mühendis, doktor, hukukçu, müderris kadrosunu yetiştiren medreseleri günümüzde üniversite, Meslek Yüksek Okullarına benzetebiliriz.

Günümüzde Medreseye Benzeyen Eğitim Kurumları

Toplumun ihtiyaç duyduğu mühendis, doktor, hukukçu, müderris kadrosunu yetiştiren medreseleri günümüzde hangi eğitim kurumuna benzetebiliriz

Medreseler, tarihsel olarak İslam dünyasında özellikle de Orta Çağ döneminde yaygın olan eğitim kurumlarıydı ve toplumun ihtiyaç duyduğu mühendis, doktor, hukukçu, müderris gibi kadroları yetiştirmek için kullanılırdı.

Türk tarihinde Selçuklulardan itibaren Osmanlı döneminin sonuna kadar varlığını sürdüren medreseler ilim ve din alanında eğitim verilen üniversite düzeyi eğitim kurumlarıydı.

Günümüzde medreselerin benzetilebileceği eğitim kurumları arasında dini eğitim veren okullar, İslami üniversiteler veya İslami eğitim merkezleri yer alabilir. Ancak, günümüzde eğitim kurumları, bilimsel ve teknolojik gelişmelere daha fazla odaklanmış durumda olduğu için medreselerin modern eğitim kurumlarına tam olarak benzememesi söz konusudur.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 173. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.