Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 16:54 - Zülal Güneş Yazdı

Toplumun İhtiyaçlarını Karşılayan Kurumlar Olmasaydı Nelerle Karşılaşabilirdik?

Soru: Toplumun İhtiyaçlarını Karşılayan Kurumlar Olmasaydı Nelerle Karşılaşabilirdik?
Cevap: Toplumun ihtiyacını  karşılayan kuruluşlar toplumda düzeni oluştururlar. Eğitim alanında okullar toplumun eğitimde ileri seviyeye gelmesinde yardımcı olmaktadır. Hastaneler toplumun sağlığını koruyan kurumlardır. Polis, asker toplumun güvenliğini sağlarlar. Bu kurulumlar olmasaydı toplumda  eğitim seviyesinde gerilik, bulaşıcı hastalıklar, güvenlik alanında sorunlar ortaya çıkardı.

Toplumun İhtiyacını Karşılayan Kurumların Önemi

Toplumun İhtiyaçlarını Karşılayan Kurumlar Olmasaydı Nelerle Karşılaşabilirdik

Eğer toplumun ihtiyaçlarını karşılayan kurumlar olmasaydı toplumlar sosyal adaletsizlik, sağlık sorunları, eğitim eksikliği, çevre kirliliği, İşsizlik gibi sorunlarla karşılaşırlar.

Toplumun fakir, dışlanmış veya engelli kesimleri için gerekli sosyal yardım ve hizmetlerin sağlanmaması sonucu, sosyal adaletsizlik ve eşitsizlik artmaktadır. Sağlık hizmetlerinin yetersizliği, sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına ve çözümünün gecikmesine yol açabilir.

Eğitim kurumlarının yetersizliği, eğitim olanaklarının azalması ve eğitim kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Çevre koruma kurumlarının olmaması, çevre kirliliği ve doğal kaynakların tahribatının artmasına neden olmaktadır.

Ekonomik ve işsizlik hizmetlerinin olmaması, işsizlik oranlarının artmasına ve toplumsal sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Bu nedenlere bağlı olarak, toplumun ihtiyaçlarını karşılayan kurumlar, toplumların sağlıklı, adil ve sürdürülebilir bir yapıda olmasına yardımcı olur ve toplumun refahını arttırır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 157. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık  2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.