Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 16:00 - Zülal Güneş Yazdı

Türk-İslam medeniyetinde yetişen bilginler daha çok hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır?

Soru: Türk-İslam medeniyetinde yetişen bilginler daha çok hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır?
Cevap: Türk-İslam medeniyeti, İslamiyet’in kabulünden sonra Orta Asya ve Anadolu’da gelişen bir medeniyettir. Bu medeniyetin bilim ve felsefe alanındaki gelişmeleri oldukça zengindir. Türk-İslam medeniyetinde yetişen bilginler, çeşitli alanlarda çalışmalar yapmışlardır.

Türk-İslam Medeniyetindeki Bilginlerin Çalışmalar Yaptığı Alanlar Nelerdir?

Türk-İslam medeniyetinde yetişen bilginler daha çok hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır

Türk-İslam medeniyetinde yetişen bilginler, çeşitli alanlarda çalışmalar yapmışlardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Matematikte Al-Khwarizmi, Nasir al-Din al-Tusi, al-Karaji ve Farabi tarafından özellikle cebir, trigonometri, geometri ve aritmetik alanlarında birçok önemli keşif yapılmıştır.
  • Tıp alanındaki çalışmalar, Ibn Sina (Avicenna), al-Razi (Rhazes) ve al-Zahrawi (Abulcasis) tarafından özellikle cerrahi alanında yoğunlaşmıştır. Bu alanda çalışmalar yapan bazı ünlü bilginler arasında yer almaktadır.
  • Astronomi’de Ulug Bey, al-Tusi, al-Biruni ve Ibn al-Shatir tarafından yapılan çalışmalar, özellikle gözlem ve hesaplama alanlarında büyük gelişmeler kaydetmiştir.
  • Felsefe alanında Farabi, Ibn Rushd (Averroes), Ibn Sina ve al-Ghazali tarafından yapılan çalışmalar, özellikle Aristoteles ve Platon gibi Batı felsefesi filozoflarından etkilenmiştir.
  • Sanat ve Edebiyat alanında yapılan çalışmalar, özellikle şiir, hikaye, mimari, hat ve tezhib alanlarında yoğunlaşmıştır. Bu alanda çalışmalar yapan bazı ünlü bilginler arasında Fuzuli, Yunus Emre, Hoca Sinan ve Mimar
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 133. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.