Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 10:23 - Zülal Güneş Yazdı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde Yasama, Yürütme ve Yargı Güçleri Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Soru: Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde Yasama, Yürütme ve Yargı Güçleri Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?
Cevap: Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yasama, yürütme ve yargı güçleri arasında kuvvetler ya da güçler ayrılığı denen bir durum söz konusudur. Yani tüm bu güçler birbirinden ayrı ve bağımsız olarak hareket etmektedir.

Güçler Ayrılığı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde Yasama, Yürütme ve Yargı Güçleri Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yasama, yürütme ve yargı güçleri arasında kuvvetler ya da güçler ayrılığı denen bir durum söz konusudur. Yani tüm bu güçler birbirinden ayrı ve bağımsız olarak hareket etmektedir.

Güçler ayrılığı olması sebebi ile hiçbir güç diğerleri ile çatışmaya girmemektedir. Her bir güç kolunun kendine özgü sorumlulukları bulunmaktadır. Örneğin yargı gücü, hukuki konularla ilgilenmekte ve devletin yönetilmesi konusunda etkili olan yürütme gücüne karışmamaktadır.

Yasama gücü, kanun yapma yetkisini içerisinde barındırır. Belirlenen bu kanunlar çerçevesinde de yürütme gücü sayesinde devletin idare edilmesi sağlanmaktadır. Hukuki konular için de yargı gücü bulunmaktadır.

6. Sınıf Sosyal Bilgileri Ders Kitabı 214. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.