Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 9:29 - Zülal Güneş Yazdı

Türkiye’ye Özgü Nesli Devam Eden Canlı Türleri Nelerdir?

Soru: Türkiye’ye Özgü Nesli Devam Eden Canlı Türleri Nelerdir?
Cevap:

Türkiye’ye özgü nesli devam eden canlı türleri içerisinde özellikle Denizli Horozu Birgül Kangal Köpeği, Van Kedisi ve Ankara Kedisi gibi özel türler yer almaktadır. Bu türler sadece Türkiye’de görülmekte olup Türkiye’nin illeri ile anılmaktadırlar.

Türkiye’ye Ait Olan ve Nesli Devam Eden Canlılar 

Türkiye'ye Özgü Nesli Devam Eden Canlı Türleri Nelerdir

Türkiye’de bulunan biyolojik diagonal sınırlar sayesinde bir kıta büyüklüğünde biyoçeşitliliğe sahip olmaktadır. Farklı iklim türlerinin görülmesi ve Türkiye’nin jeolojik konumunun yeryüzü şekillerinde farklılık yaratması ile bitki örtüsündeki çeşitlilik hayvanların neslinin devam etmesine olanak sağlamakta ve aynı zamanda çeşitlilik göstermesine de yardımcı olmaktadır.

Bu sayede Türkiye’ye özgü bazı canlıların nesli hala günümüzde de var olmaya devam etmektedir. Ancak zamanla ekosistemdeki bozulmalar bu canlıların da neslinin tükenmesine neden olabilecektir.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 219. Sayfa Cevapları MEB Yayınları  2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.