Cevap Yaz
7 Nisan 2023, 11:17 - Zülal Güneş Yazdı

Ülkemiz nüfusunu arttıran sebepler nelerdir?

Soru: Ülkemiz nüfusunu arttıran sebepler nelerdir?
Cevap: Türkiye’de nüfusu arttıran sebepler doğum oranının fazla olması, göç alan bir ülke olması, şehirlere göçlerin artması, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi gibi faktörlere bağlıdır.

Nüfusun Artış Göstermesinde Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Ülkemiz nüfusunu arttıran sebepler nelerdir?

Türkiye’nin nüfus artışı birçok faktörün bir araya gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bu faktörler şunlar olabilir:

  • Türkiye’deki doğum oranı diğer ülkelere göre yüksek seviyelerde bulunmaktadır. Ayrıca, son yıllarda hükümetin doğum oranını artırmak için uyguladığı teşvik politikaları da nüfus artışını desteklemektedir.
  • Türkiye, sınırlarının yakınında bulunan ülkelerdeki istikrarsızlık ve çatışmalar nedeniyle göç alan bir ülkedir. Suriye, Irak ve Afganistan’dan gelen sığınmacıların sayısı Türkiye’nin nüfusunu artırmaktadır.
  • Kentleşme süreci nedeniyle, Türkiye’nin kırsal bölgelerinden şehirlere göçler olmaktadır. Bu göçler de nüfus artışını desteklemektedir.
  • Türkiye’deki yaşam beklentisi artmaktadır. Sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ve yaşam koşullarının geliştirilmesi ile birlikte insanlar daha uzun süre yaşamaktadır.
  • Yabancıların Türkiye’ye gelmesi
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 125. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.