Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 11:05 - Zülal Güneş Yazdı

Ülkemizde Nüfus Neden Her Yere Eşit Dağılmamıştır?

Soru: Ülkemizde Nüfus Neden Her Yere Eşit Dağılmamıştır?
Cevap: Ülkelerin nüfus dağılımını etkileyen pek çok faktör vardır. Türkiye’nin nüfus dağılımını etkileyen bazı faktörler doğal faktörler, ekonomik faktörler, tarihsel ve kültürel faktörler ve yönetim politikaları olmaktadır.

Nüfus Bölgelere Göre Neden Değişmektedir?

Ülkemizde Nüfus Neden Her Yere Eşit Dağılmamıştır

Türkiye’nin doğal faktörleri nüfus dağılımını etkilemektedir. Örneğin, Karadeniz ve Akdeniz kıyıları gibi su kaynaklarına yakın bölgelerde nüfus daha yoğundur. Bu bölgelerin iklimi ve coğrafyası tarım ve turizm açısından daha elverişlidir. Ayrıca Türkiye’nin iç kesimlerindeki dağlık ve kurak bölgelerde nüfus daha azdır.

Ekonomik faktörler de nüfus dağılımını etkiler. Örneğin, sanayi bölgeleri ve büyük şehirler genellikle daha fazla iş fırsatı sunarlar, bu da insanların bu bölgelere göç etmesine neden olur. Diğer yandan, tarımın daha fazla yapıldığı bölgelerde de nüfus yoğunluğu artabilir.

6. Sınıf Sosyal Bilgileri Ders Kitabı 98. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.