Cevap Yaz
12 Aralık 2023, 17:50 - Zülal Güneş Yazdı

Ülkemizin temel beşeri coğrafya özellikleri nelerdir?

Soru: Ülkemizin temel beşeri coğrafya özellikleri nelerdir?
Cevap: Ülkemizin temel beşeri coğrafya özellikleri Nüfus Dağılımı, Dil ve Kültür Çeşitliliği, Din, Eğitim ve göç alanlarından oluşmaktadır.

Ülkemize Ait Beşeri Coğrafi Özellikler?

Ülkemizin temel beşeri coğrafya özellikleri nelerdir

Ülkemizin temel beşeri coğrafya özellikleri Nüfus Dağılımı, Dil ve Kültür Çeşitliliği, Din, Eğitim ve göç alanlarından oluşmaktadır. Bu özellikleri şöyle sıralamak mümkündür;

  • Türkiye’nin nüfusu yaklaşık 84 milyon civarındadır ve nüfus yoğunluğu genellikle Batı Anadolu ve Marmara Bölgesi’nde daha yüksektir.
  • Türkiye, çeşitli etnik, dini ve kültürel grupları barındıran bir ülkedir. Türkçe resmi dil olsa da Kürtçe, Arapça, Lazca, Çerkezce ve daha birçok dil de konuşulmaktadır.
  • Türkiye, çoğunlukla İslam dinine mensup bir ülkedir. Ancak, diğer dinler de (Hristiyanlık, Yahudilik gibi) azınlık olarak mevcuttur.
  • Türkiye, okuma-yazma oranı ve üniversite eğitimi gibi konularda son yıllarda önemli ilerlemeler kaydetmiştir.
  • Türkiye, coğrafi konumu ve tarihi nedenlerden dolayı göçmenlere ev sahipliği yapmaktadır. Son yıllarda, Suriye ve Irak gibi ülkelerden gelen sığınmacıların varlığı ülkenin demografik yapısını etkilemiştir.
6. Sınıf Sosyal Bilgileri Ders Kitabı 125. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.