Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:50 - Furkan Yazdı

Üniversitelerin Farkları Nelerdir?

Üniversitelerin Farkları Nelerdir

Düşük puanlı bir üniversite ile yüksek puanlı bir üniversite arasındaki farklar nelerdir?

Bir çok lise öğrencisinin merak ettiği konudur üniversitelerin farkları nedir? diye sorup soruşturduğu. Hepimiz kulaktan dolma bilgiyle “Bu üniversitenin puanı yüksek oraya gitmezsen bir şey olamazsın” “Buranın puanı düşük buradan bir şey olamazsın” gibi bilgiler yöneltiliyor. Evet bu düşünceler hem doğru hemde yanlış. Bunun nasıl olduğunu uzun uzadıya anlatacağız.


Türkiye’de aşağı yukarı 180 tane üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin tek farkları puan farkıdır. Bir üniversitenin puanı yüksek iken diğer bir üniversitenin puanı düşük olabiliyor. Peki puan bizi nasıl etkiler? Bu puan nedir? gibi sorular soruluyor şimdi açıklayalım bu puan meselesini.

 

Gelecekteki hedefiniz özel sektörden ziyade devlet memuriyeti gibi bir hedef ise yani polis, asker veya masa başı memuriyet gibi hedeflerse eğer üniversitenin puanı dikkate fazla alınmaz. Ancak iş özel sektöre gelince değişmektedir. Örneğin Mustafa Kemal Üniversite’si ile Çukurova Üniversitesinden aynı bölümden mezun olan iki kişi özel sektörde alınma olasılıkları değişir. Özel sektörde Mustafa Kemal Üniversitesinden mezun olandan ziyade Çukurova Üniversitesinden mezun olan birisini işe alırlar. Çukurova Üniversitesi’nin puanı, Mustafa Kemal Üniversitesine göre daha yüksektir. Özel sektör yönetimi tam olarak üniversite puanlarına bakıyor ancak tam tersi olarak devlette çalışmak isteyenler için üniversitenin puanı çokta önemli değildir.


Üniversite puanları dışında üniversite seçerken size tavsiyemiz şunlardır:

Ailenizin durumu yoksa bölgeniz civarında bir yer seçmenizi tavsiye ederiz yine de başka yer seçmek istiyorsanız seçeceğiniz yerin büyükşehir olup olmadığını dikkate alın. Büyükşehirlerde sosyal ve kültürel alanlar daha geniş olacağı için üniversite hayatınızdan ziyade sosyal hayatınızda gelişmiş olur.

 

Üniversite hayatınızın dönüm noktasıdır üniversite seçerken başka insanların önerdiği meslekleri seçmeye çalışmayın, kendi sevdiğiniz, gönül verdiğiniz meslek neyse o bölüme kaydolun. Sevmediğiniz bir işi yapmaktansa çalışmamak en doğrusudur. Üniversite hayatınızda başarılar dileriz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.