Cevap Yaz
4 Mayıs 2023, 17:06 - Zülal Güneş Yazdı

Vücudumuzdaki Hormonların Normal Değerin Altında veya Üstünde Salgılanması Durumunda Ne Gibi Hastalıklar Görülür?

Soru: Vücudumuzdaki Hormonların Normal Değerin Altında veya Üstünde Salgılanması Durumunda Ne Gibi Hastalıklar Görülür?

Hormonların Vücuttaki İşlevi

Vücudumuzdaki Hormonların Normal Değerin Altında veya Üstünde Salgılanması Durumunda Ne Gibi Hastalıklar Görülür

Cevap: Vücudumuzda bulunan hormonlar vücudumuzda tüylenme, uyku ihtiyacı, yeme içme ihtiyacı gibi yani organların birbirine gönderdiği mesajlar denilebilir. Hormonların değerlerinin normalden farkjlı olması işlevlerin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Vücudumuzda bulunan pek çok işlev hormonlar sayesinde gerçekleştirilmektedir. Ancak vücudumuz tarafından çeşitli bezler ile salgılanan hormonların belirli seviyelerde olması oldukça önemlidir. Aksi halde birçok sağlık sorunu oluşmaktadır.

Örneğin, vücudumuzda bulunan hipofiz bezi tarafından salgılanan büyüme hormonunun normalin üstünde salgılanması sonucu vücutta bulunan kemiklerin aşırı büyümesi nedeni ile devlik, normal seviyenin altında salgılanması sonucu ile kemik gelişiminin düzgün tamamlanamaması sebebi ile cücelik durumu oluşmaktadır.

Boğazımızda bulunan troid bezinden salgılanan troid hormonunun da fazlalığı hipertroid denen bir rahatsızlığa sebep olurken olması gerekenden az miktarda salgılanan troid hormonu ise hipotroid denen bir hastalığa neden olmaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 180. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.