Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Yardımlaşma ve Sorumluluk İle İlgili Hikayeler

Yardımlaşma ve Sorumluluk İle İlgili Hikayeler

Konunun aşağısında Sorumluluk konulu hikayeyi bulabilirsiniz.

Yardımlaşma Konulu Hikaye

Ceylin Her hafta 2 kere sokağa iniyordu sokakta oynayan birçok arkadaşı vardı isimleri Esila, Elif, İrem, Kübra ve Ahmet idi. O gün sokağa inecekti ve arkadaşları onu bekliyordu Tüm gün saklambaç oynayacaklardı. Toplandıktan sonra ebeyi seçmek için Ceylin sayıştırma ya başladı:

Bir kedi varmış 100’e kadar sayarmış sıfırını atmış 10 kalmış 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ahmet çıkmıştı o ebe oldu Ahmet’le birlikte 6 kişi olduğumuz için 60’a kadar sayacaktı Ahmet:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 diye devam etti Ben ağacın arkasına Saklandım Kübra evimizin arkasına Esila ve İrem bir arabanın arkasına saklandı. Elif, Ahmet’in saydığı ağacın arkasına saklandı. Ahmet saymayı bitirmek üzere 54 55 56 57 58 59 60 diye sayarken bitirdi ve Ahmet:

-Önüm arkam sağım solum Sobe saklanmayan ebe!

Dedi ve gözlerini açtı ilk önce ağacın arkasına baktığında Elif öbür tarafa doğru yürüdü Ahmet’in saydığı yere geldiği için sobeledi. Arabanın arkasına bakmaya gitti ve İrem’i gördü koşarak ağaca koştu, İrem ondan önce yetişti ve soba dedi. Evin arkasındaki salıncak sallanıyordu şüphelendi ve oraya doğru koştu ama kimseyi görmemişti.

İrem öbür tarafa gidiyordu İrem koşarak söyledi Esila, arabanın arkasında onu görmemişti geri arabanın arkasına baktığı için Esila’yı gördü. Böyle derken gün bitmek üzereydi ve bütün gün saklambaç oynadılar. 9 hafta sonra geri aşağı inmişlerdi, Ceylin merdivenlerden inerken ayağı bir ipe dolanıp yere düşmüştü arkadaşları onu görüp hemen bir tanesi annesine haber verdi. Bir tane bir tanesi onun yanına gitti. Öbürleri de annesinin yanına gittiği kişiyle gitti.

Annesi koşarak merdivenden indi yanında pamukta getirmişti, pamuğu dizine sürüp pamuk ile birlikte onu eve götürdü. Evde yara bandı koydu. 1 hafta sonra biraz daha iyiydi. Ceylin, arkadaşlarının ona yardımını hatırladı ve ilk önce onlarla birlikte pastayı alacaklardı buna karar vermişti. Ceylin yardımlaşma önemlidir dedi ve o gün uzun uzadıya konuştular. (…)


Sorumluluk Konulu Hikaye

Helen hemen 15 tatilinin bitmesini bekliyordu. Okulların açılmasına 2 gün kalmıştı, Helen tabii ki 2 günün hemen geçeceğini biliyordu. Okulların açılmasına bir gün kala Helen çantasını hazırladı.

Annesi:
-Kızım şuan hala sabah, okulların açılmasını çok mu istiyorsun?

Helen:
-Anne, evet çok istiyorum. Çünkü evde çok sıkılıyorum.

Annesi:
-Tamam öyleyse ben kahvaltı hazırlayayım.

Helen:
-Tamam anne, Dedi. Ve dersine çalıştı, okulun açılması için neredeyse hiç zaman kalmamıştı.

Yarın okullar açılıyordu, Helen çok fazla heyecanlandı,

Ablası yanına gelip:
-Helen ne yapıyorsun? Daha çok erken neden ders çalışıyorsun?

Helen:
– Abla ben çok akıllı bir kızım ve çalışkanım. Anladın mı?

Helen her aan dersine çalışmaya devam ediyordu hiç sıkılmadan akşama kadar ders çalıştı. Helen ertesi gün üstünü giydi saçını taradı yemeğini yiyip hemen okula gitti. Okul Helen’in evine çok yakındı.

Helen okula gitti ve sınıfa girdiğinde ilk gittiği için en öne oturdu ve herkesin gelip öğretmene gelmesini bekledi. Öğretmen geldikten sonra herkesin tatilde ne yaptığını sordu ilk önce Helen’den başladı.

Helen:
-Öğretmenim ben çok çalıştım oyun oynadım ve kitap okudum bir de gezmeye gittim.

Sıra sıra herkese sordu okulun sonunda okuldan herkes ayrıldı. Helen okuldan çıkmış ve evine gitmişti. Evine gittikten sonra öğretmenin derste verdiği ödevi hemencecik yaptı, oyun oynadı ve film izledi. Zaman geç olunca yatağa geçti. Helen tüm yıl okul hayatı böyle geçti ve tüm sorumluluklarını yerine getirdi. Helen okulun son günü gelince biraz üzülmüş biraz sevinmişti. Helen okula gidip karnesini aldı ve karnesinin ortalaması 98’di. Okuldan sonra eve gidip ailesine karnesini gösteren Helen herkesi mutlu etmişti. Böylece tatilini rahatlıkla yapabildi. (…)


 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.