Cevap Yaz
3 Nisan 2023, 0:24 - Zülal Güneş Yazdı

Yaşamsal Faaliyetleri Gerçekleştirebilmemiz İçin Gerekli Olan Besin ve Oksijenin Vücudumuzda Taşınmasını Sağlayan Yapılar Hangileridir?

Soru: Yaşamsal Faaliyetleri Gerçekleştirebilmemiz İçin Gerekli Olan Besin ve Oksijenin Vücudumuzda Taşınmasını Sağlayan Yapılar Hangileridir?
Cevap:

Yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirebilmemiz için gerekli olan besin ve oksijenin vücudumuzda taşınmasını sağlayan yapılar şunlardır:

  • Kan damarları
  • Akciğerler
  • Kalp
  • Lenf sistemi

Dolaşım Sistemi Nedir?

Yaşamsal Faaliyetleri Gerçekleştirebilmemiz İçin Gerekli Olan Besin ve Oksijenin Vücudumuzda Taşınmasını Sağlayan Yapılar Hangileridir

Yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirebilmemiz için gerekli olan besin ve oksijenin vücudumuzda taşınmasını sağlayan yapılar şunlardır:

  • Kan damarları
  • Akciğerler
  • Kalp
  • Lenf sistemi

Kalpten pompalanan kan, farklı tipte kan damarları aracılığıyla taşınır. Atardamarlar, oksijen ve besin açısından zengin kanı dokulara taşırken, toplardamarlar dokulardan oksijen ve besin açısından fakir kanı kalbe geri götürür.

Solunum yoluyla alınan oksijen, akciğerlerde kana geçer. Aynı zamanda, kandaki karbondioksit de akciğerlerde dışarı verilir. Kalp, kanı vücuttaki her yere pompalamak için görev yapar. Kalp kası, kanın vücutta dolaşımını sağlar.

Lenf sistemi, vücudumuzdaki sıvıları dolaştırır ve bağışıklık sistemimizi destekler. Lenf düğümleri, kemik iliği, dalak ve lenfatik damarlar gibi yapılar, besinlerin ve oksijenin taşınması için önemlidir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 57. Sayfa Cevapları Sevgi Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.