Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 15:17 - Zülal Güneş Yazdı

Yükseköğretimdeki okullaşma oranının kadınlarda yüksek olmasının sebepleri neler olabilir? Yazınız.

Soru: Yükseköğretimdeki okullaşma oranının kadınlarda yüksek olmasının sebepleri neler olabilir? Yazınız.
Cevap: Yükseköğretimdeki okullaşma oranının kadınlarda yüksek olmasının birden fazla sebebi vardır. Bunlar arasında eğitim fırsatlarının artması kadınların da eğitim almalarına olanak tanımıştır. Özellikle, kız çocuklarının okullaşma oranlarındaki artış, kadınların yükseköğretime katılımını da artırmıştır.

Yükseköğretimde Kadınların Oranın Fazla Olmasının Sebebi Nedir?

Yükseköğretimdeki okullaşma oranının kadınlarda yüksek olmasının sebepleri neler olabilir? Yazınız.

Bazı ülkelerde kadınların eğitim haklarına daha fazla saygı duyulması için toplumsal düzenlemeler yapılması da kadınların yükseköğretimdeki okullaşma oranlarını artırmıştır.

Kadınların yükseköğretime katılımındaki artışta ekonomik faktörler de rol oynamaktadır. Kadınlar, daha iyi bir iş ve daha yüksek bir gelir elde etmek için yükseköğretime katılım göstermektedirler.

Bununla birlikte bazı ekonomik nedenlerden dolayı erkeklerin yükseköğretim eğitimi almak yerine iş hayatına atılması da etkili sebeplerden biridir. Erkeklere göre kadınlar daha çok yükseköğretim eğitimi almaya heveslidir. Ailelerin tutumları da bu hususta önemli bir sebep olmaktadır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 102. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.