Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Anadolu Selçuklu Devleti Ne Zaman Yıkıldı?

Anadolu-Selçuklu-Devleti

Anadolu Selçuklu Devleti Ne Zaman Yıkıldı?

Anadolu Selçuklu Devleti Neden Yıkıldı?

Anadolu Selçuklu Devletinin Yıkılma Süreci

Anadolu Selçuklu Devleti 1077-1308 yıllarında toplam 231 yıl hüküm sürmüş bir Türk devletidir. Büyük Selçuklu Devletine bağlı bu devlet altın çağını I. Alâeddin Keykubad zamanında yaşamış ve devleti Moğollara karşı yaşadığı süre boyunca başarılı bir şekilde korumuştur. Seferdeyken yediği kuş etinden zehirlendiği düşünülerek 31 Mayıs 1237 vefat etmiştir. Yerine ölmeden önce İzzeddin Kılıç Arslan’ı veliaht ilan etse de devletin başına toy sultan emirlerinden Saadettin Köpek’in onu kullanması sonucu yanlış kararlar almış ve 1243 yılında devleti Kösedağ savaşında çökmesine yol açmıştır.

1243 yılında Moğol Devleti ile yapılan savaşta Türkiye Selçuklu Devleti çok acı bir şekilde yenilmiş ve devlet yıkılma sürecine girmiştir. Selçuklu Devleti o günden itibaren Moğol hakimiyetine girmiş ve Selçuklu Devletinin ülkedeki otoritesi neredeyse kalkmıştır.

Saray ve devlet teşkilatı tamamıyla 1308 yılında ortadan kalkmış ve bu yıl Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılma tarihi olarak tarih sahnesinde yerini almıştır.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.