Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Bir Araç Kullanarak Uçmayı Başaran İnsanlar

Bir Araç Kullanarak Uçmayı Başaran İnsanlar konusunda 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 97’de geçen Gelecek Derse Hazırlık Çalışmaları’ndan Bir Araç Kullanarak Uçmayı Başaran İnsanlar konusunu cevapladık.

Bir Araç Kullanarak Uçmayı Başaran İnsanlar

Bir Araç Kullanarak Uçmayı Başaran İnsanlar

Bir Araç Kullanarak Uçmayı Başaran İnsanlar denildiği zaman herkesin aklına her zaman Osmanlı’da yaşamış, Evliya Çelebi aracılığı ile öğrendiğimiz Hezarfen Ahmed Çelebi aklımıza gelir. Bir çok kaynakta ilk uçan insan olarak kayıtlara geçtiğide görülmektedir.

Hezarfen Ahmed Çelebi kendi tasarlayıp, çizip üretmiş olduğu bir kanat modeliyle 1632 yılında rüzgarlı bir havada Galata Kulesi’nden üzerine taktığı kanat ile kendini boşluğa bırakıp boğazı geçmiştir.

Bu bilgi kısmen doğru olsa bile Evliya Çelebi’nin bu uçma olayına yazılarında pek fazla yer vermediğini, böylesine önemli bir olay için çok az bir yer vermesi bazı bilim insanlarında şüphe uyandırmaktadır.


Hezarfen Ahmed Çelebi’den de önce, Endülüs Emevi Devleti zamanında çalışmalarda bulunmuş Abbas ibn Firnas kaynaklara göre kendi keşfettiği bir cihaz yaptığını, üzerine bir kumaş aracılığı ile kuş gibi kanat takıp uçulabildiğini hatta havalanıp uçtuğu söylenmektedir. Uzun bir süre havada süzüldüğünü ardından yere yumuşak iniş yaptığını söyler.

Bir Araç Kullanarak Uçmayı Başaran İnsanlar

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.