Cevap Yaz
11 Mart 2024, 14:28 - Zülal Güneş Yazdı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 130-131-132-133-134-135. Sayfa Cevapları ANKA Yayınevi

6.Sınıf Türkçe Ders Kitabı 130-131-132-133-134-135. Sayfa Cevapları ANKA Yayınevi 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Bir Fil konusunun yer aldığı 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 130-131-132-133-134-135 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 130-131-132-133-134-135. Sayfa Cevapları ANKA Yayınevi

6.Sınıf Türkçe Ders Kitabı ANKA Yayınevi 130-131-132-133-134-135. Sayfa Cevapları Bir Fil Daha

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 130 Cevapları ANKA Yayınevi

Düşünelim – Tartışalım

1. Nasreddin Hoca kimdir?
Cevap: Nasreddin Hoca 1208 yılında Hortu’da doğmuş 1284 yılında Akşehir’de vefat etmiştir. Anadolu Selçuklu döneminde yaşayan bilgili, efsanevi ve mizah kahramanıdır. 

2. Hoca’dan başka fıkraları anlatılan kişiler var mıdır? Kimlerdir?
Cevap: Keloğlan anlatılmaktadır. 


1. Görsellerden hareketle öyküleyici bir metin mi yoksa bilgilendirici bir metin mi dinleyeceğinizi tahmin ediniz.
Cevap: Resimlere bakıldığı zaman önyükleyici bir metin olduğunu düşünüyorum. 

2. Dinleyeceğiniz metinde neler anlatılıyor olabilir? Görsellerin sıralanışına dikkat ederek gelişebilecek olayları tahmin ediniz.
Cevap: Dinleyeceğimiz metinde Nasrettin Hoca’nın Kraldan bir fil istemeye gitmesi olabilir. 


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 131 Cevapları ANKA Yayınevi

1. Etkinlik

Aşağıdaki formu doldurarak dinlemenizi değerlendiriniz
Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 131 Cevapları ANKA Yayınevi


2. Etkinlik

Dinlediğiniz metni defterinize özetleyiniz. Özetlerken yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat ediniz.
Cevap: Timur Ordusu’nun filleri ünlüdür. Bunların bakımı zor olduğu için her köye bir fil verir ve bakımını üstlenmelerini söyler. Bu fil köyde ne ot bırakır ne de saman. Köylüler Hoca’nın kapısına giderek gidip Timur’la konuşup köyden Fili almalarını istediklerini söylemeleri gerektiğini iletirler. Hep birlikte yola çıkarlar. Sultan’ın otasının önüne geldiği zaman Hoca’nın yanında kimse kalmamıştır. Hoca buna sinirlenir ve Sultan’a fili beslemekten memnun olduklarını fakat filin yalnızlık çektiğini dişi fil yollamaları gerektiğini söyler. Köye ikinci bir fil gelir. Köylüler Hoca’nın kapısına giderler ve filden kurtaracakken neden ikinci filin geldiğini sorarlar. Hoca bunun üzerine Sultan’ın karşısında onu yalnız bıraktıklarını ve bu cezayı hep birlikte çekeceklerini söyler. 


3. Etkinlik

Dinlediğiniz metinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Olay nerede geçiyor?
Cevap: Bir köyde geçmektedir. 

2. Köylüler neden filden kurtulmak istiyorlar?
Cevap: File bakmaktan köyde ne ot kalmıştır ne de saman bundan dolayı filden kurtulmak istiyorlar. 

3. Hoca’yı, Timur’a gitmesi için köylüler nasıl ikna ediyorlar?
Cevap: Köyde ot, saman kalmadıklarını söyleyerek hep birlikte gitme fikri sunarak ikna etmişlerdir. 

4. Nasreddin Hoca, Timur’dan file bir eş istemiştir. Hâlbuki tam tersini yapmak için yola çıkmıştı. Hoca’nın bu tavrı doğru mudur? Neden?
Cevap: Doğrudur. Çünkü olumsuz bir olay karşısında herkesin korkup geri çekilmesi onların bu cezayı hak etmelerine neden olmuştur. 

5. Hoca’nın yerinde olsaydınız ne yapardınız?
Cevap: Bende aynısını yapar ve köylülere ceza verirdim. 


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 132 Cevapları ANKA Yayınevi

4. Etkinlik

Aşağıda görselleri verilmiş Nasreddin Hoca fıkrasını anlatınız ve yazınız. Fıkrayı anlatırken ve yazarken aşağıda verilen deyimlerden olay akışına uygun olanları kullanınız
Cevap:

Nasreddin Hoca günlerden bir gün komşusundan bir kazana ödünç almış. Nasreddin Hoca kazanı iade ederken içine küçük bir kazan yerleştirir ve komşusuna iade eder. Komşu bunu görünce şaşırmış ve Nasreddin Hoca’ya bunun ne olduğunu sormuş. Nasreddin Hoca cevaben kazanın doğurduğunu söyler ve bunun üzerine komşu zevkten dört köşe olmuştur. Nasreddin Hoca yine kazan ister fakat Nasreddin Hoca günler geçmesine rağmen kazanı vermez. Nasreddin Hoca’nın sesi çıkmamış iade etmemiştir. Bunun üzerine komşu Nasreddin Hoca’ya gidip kazanı sorar. Nasreddin Hoca cevaben kazanın öldüğünü söyler. Komşu başından aşağı kaynar sular dökülmüş ve Nasreddin Hoca’ya sormuş.
– Kazan nasıl ölür?
Nasreddin Hoca cevaben:
– Kazanın doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne mi inanmıyorsun, der. 


5. Etkinlik

 Dinlediğiniz “Bir Fil Daha” fıkrasında neyden söz edilmektedir?
Cevap: Filin bakımında zorlanan köylünün bundan şikayet etmesi fakat çözüm için Nasreddin Hoca’yı yalnız bırakmaları bunun üzerine ceza almaları anlatılmaktadır. 

Dinlediğiniz bu fıkranın, vermek istediği ileti, oluşturulmasındaki asıl amaç nedir?
Cevap: Yola çıktığımızda beraber olduğumuz arkadaşlarımızı yalnız bırakmamamız gerekir. 


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 133 Cevapları ANKA Yayınevi

7. Etkinlik

goo.gl/Wm76Bs adresinden ya da dinleme-izleme cd’nizden “Yaratıcı Reklam Örnekleri” videosunu izleyiniz.
Her reklam bir amaç doğrultusunda yapılır. Bu amaç bazen iyi bazen de kötü olabilir. İzlediğiniz reklamın yapılma amacı sizi olumlu yönde mi, olumsuz yönde mi etkiledi? Görüşlerinizi söyleyiniz.
Cevap: İzlediğim reklam beni olumlu yönde etkiledi. İnsanlara yardım etmek sessiz bir şekilde yapılması gerekir. Reklamda hem kendi hayatı için hem de başkalarının mutluluğu için fedakarlıkta bulunması beni çok mutlu etti. 


8. Etkinlik

Aşağıda Nasreddin Hoca’nın fıkralarından alınan cümleler vardır. Bu cümlelerde altı çizili bağlaçların cümleye kattığı anlamları kutu içinde verilen kelime veya kelime gruplarından bulunuz.
Cevap:

1. Der ki: “Bu işte bir terslik var, kocaman bir ağacın üzerinde küçücük bir ceviz; küçücük bir nebatın üzerinde kocaman kabak!” (Kabak Fıkrası) …Açıklama….
2. Hoca külhaneye varır ama kül bulamaz. (Kül Hükmü) …fakat…
3. Bir gün Akşehir’e üç bilgin gelir. Bunlar gereksiz bilgilerle kafalarını doldurmuş ve bunun verdiği gururla ortada dolaşan tiplerdir. (Hoca ve Üç Bilgin) ……sebep – sonuç…..
4. Sen eşeğin kaç ayaklı olduğunu bilmiyor musun da tekrar saydın? (Eşeğin Ayak Sayısı) ….birbirinin yerini tutma..
5. Cimri komşusu ne elini vermiş ne de boğulmaktan kurtulmuş. (Cimri Komşu) …hiçbirini..


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 134 Cevapları ANKA Yayınevi

9. Etkinlik

Dinlediğiniz metnin ana düşüncesi Mevlânâ’nın aşağıdaki sözlerinden hangisi ile ilişkilidir? İşaretleyiniz. Mevlânâ’nın aşağıdaki öğütlerinden en güzel olanı size göre hangisidir? Neden?
Cevap:  Bana göre en güzel olan sözü “Şefkat ve merhamette güneş gibi ol” sözüdür. Merhametli olan bir insan her zaman toplumda iyi niyetli olur. 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 134 Cevapları ANKA Yayınevi


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 135 Cevapları ANKA Yayınevi

10. Etkinlik

goo.gl/3VZi2p adresinden ya da dinleme izleme cd’nizden “Gönüller Sultanı Mevlana” videosunu izleyiniz. Mevlânâ’nın en beğendiğiniz öğüdü ile ilgili bilgilendirici bir yazı yazınız. Yazmadan önce yazınızın taslağını oluşturmayı unutmayınız
Cevap: 

MEVLANA’NIN ÖĞÜDÜ

Hoşgörü, insanların farklı düşünceleri, inançları ve yaşam tarzlarını kabul etme ve saygı gösterme yeteneğidir. Hoşgörü, toplumun bireyleri arasında anlayış, sevgi ve barışın köprüsünü kurar, insanlar arasında birlikte yaşama ve ortak hedeflere ulaşma amacıyla önemlidir. Bu, insanların birbirlerinin farklılıklarını anlama ve değer verme özelliğini arttırır.

Hoşgörü aynı zamanda barışın ve sosyal uyumun en temel özelliğidir. Dünya barışının sürdürülmesi için farklı milletlerin, grupların ve dini inançların bir arada yaşayabilmesi gerekmektedir. Hoşgörü, karşılıklı saygı ve empatiyle birlikte, toplumun içindeki farklı grupların birbirleriyle anlaşma ve işbirliği yapma becerilerini güçlendirir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.