Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 9:51 - Zülal Güneş Yazdı

Dilimizde yabancı dillere ait kelimeler hızla artarsa bunun ne tür sonuçları olabilir?

Soru: Dilimizde yabancı dillere ait kelimeler hızla artarsa bunun ne tür sonuçları olabilir?
Cevap: Birbirimizle iletişim kurmakta zorlanırız. Dilimizin kendine has kelimelerini kullanmazsak unutmaya başlarız. Türklük kimliğimizi unutmamıza ve böylece Türklük kimliğimizin yok olmasına neden olabiliriz.

Yabancı kelimelerin İstilası Sonucu Neler Olabilir?

Dilimizde yabancı dillere ait kelimeler hızla artarsa bunun ne tür sonuçları olabilir?

Birbirimizle iletişim kurmakta zorlanırız. Dilimizin kendine has kelimelerini kullanmazsak unutmaya başlarız. Türklük kimliğimizi unutmamıza ve böylece Türklük kimliğimizin yok olmasına neden olabiliriz. Edebi eserler gerekli içerik kalitesiyle yazılamamaya başlar. Edebi eserler yabancı kelimeler içerdiğinden anlamakta sorun yaşayabiliriz. Geçmişle aramızdaki bağ kaybolur, tarihimizi unuturuz. Toplumumuzu birleştiren ve güçlendiren bağ gittikçe zayıflar. Ayrımcılık toplumun her yerine yayılabilir. Dilimizi doğru kullanmaz, yabancı kelimeler eklersek kendimizi ve kimliğimizi koruyamayız. Kendimizi ifade etmekte zorluk yaşarız. Problemlerimizi çözemeyiz.

Ana dilimizi kaybetmek, kültürümüzü de yavaş yavaş yok etmeye başlamak olacaktır. Bu yüzden her dili olduğu gibi konuşmalıyız.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 20. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.