Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 9:48 - Zülal Güneş Yazdı

Güneş Saatleriyle Zaman Nasıl Belirlenirdi? Bu saatin kullanımındaki zorluklar nelerdir?

Soru: Güneş Saatleriyle Zaman Nasıl Belirlenirdi? Bu saatin kullanımındaki zorluklar nelerdir?
Cevap: Güneş saati, güneşin konumuna göre zamanı ölçen bir alettir. Güneş saatinde zaman, dikey bir nesnenin gölgesinin uzunluğunun güneş açısının bir fonksiyonu olarak gözlenmesiyle hesaplanıyordu.

Güneş Saati İle Zaman Nasıl Ölçülmüştür?

Güneş Saatleriyle Zaman Nasıl Belirlenirdi Bu saatin kullanımındaki zorluklar nelerdir

Güneş saati, güneşin konumuna göre zamanı ölçen bir alettir. Saat ilk olarak MÖ 4000’de keşfedildi. Mısır’da kullanılır. Mısırlılar güneş saatini icat ettiler ve güneşin her gün belirli bir sırayla doğup battığını keşfettiler. Güneş saatinde zaman, dikey bir nesnenin gölgesinin uzunluğunun güneş açısının bir fonksiyonu olarak gözlenmesiyle hesaplanıyordu. Yatay güneş saati modellerinde dikey olarak konumlandırılan çubuğun gölgesi, yatay bir yüzeyde zamanı gösteren kadranına düşüyor. Güneş gökyüzünde hareket ederken, saatin üzerindeki asanın ucunun gölgesi, saatin çeşitli çizgileriyle çakışacak şekilde hareket eder. Ancak günlerin ve gecelerin bulutlu olması gibi etkenler bu saatin kullanımını zorlaştırıyordu.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 86. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.