Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 9:53 - Zülal Güneş Yazdı

Karamanoğlu Mehmet Bey ve onun Türkçeye katkıları ile ilgili araştırma

Soru: Karamanoğlu Mehmet Bey ve onun Türkçeye katkıları ile ilgili araştırma
Cevap: Karamanoğlu Beyliğinde Türkçe dili resmi dil olarak kabul edilerek Türkçe dilinin gelişmesinde önemli katkıların olmasına öncü olmuştur.

Karamanoğlu Beyliğinin Türkçe Diline Olan Katkıları Nelerdir?

Karamanoğlu Mehmet Bey ve onun Türkçeye katkıları ile ilgili araştırma

Karamanoğlu Mehmet Bey Karamanoğulları beyliğinin yöneticisi olduğu zamanlarda dilimiz üzerine de çalışmalar yapmış bir kimsedir. 13 Mayıs 1277 yılında idaresinde yer alan devlet adamlarını ve orduyu yanına toplamış ve Türkçe dilini resmi dil olarak kabul etmiştir. Yani artık her yerde Türkçe dili kullanılacak ve başka bir dil kullanılmayacaktır. “Bugünden geru divanda, dergâhta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır.” Meşhur sözü ile başlayan ve ülkenin her yanına gönderilen bu ferman Türk dilinin gelişmesine ve unutulmamasına büyük katkılar sağlamıştır.
Kültürel alanda ve dilde gelişmemizi sağlayan yöneticilerden biri Karamanoğlu Mehmet Bey’dir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 17. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.