Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 9:47 - Zülal Güneş Yazdı

TBMM’ye “Gazi Meclis” adının verilmesinin sebebi ne olabilir?

Soru: TBMM’ye “Gazi Meclis” adının verilmesinin sebebi ne olabilir?
Cevap:

Savaştan evine yaşayarak dönen kimseler gazi unvanını almaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne “Gazi Meclis” adının verilmesinin sebeplerinden biri de budur. Çünkü Türkiye Büyük Millet meclisi Kurtuluş Savaşı’ndan sonra da var olmayı başarabilmiş ve günümüzde hala bize hizmet etmekte olan bir kurumdur. Tıpkı o da insanlar gibi savaştan sağ çıkabildiği için gazi meclis unvanını almıştır. Ayrıca dünyada bir ülkenin kurtuluşunu yöneten ve bu yönetimi başarıyla sonuçlandırıp bağımsızlığa erişmesini sağlayan, Cumhuriyetin ülkesinde yer almasını başaran başka bir meclis olmadığından bu unvanı tüm gereklilikleri ile taşımaktadır.

TBMM nedir?

TBMM’ye “Gazi Meclis” adının verilmesinin sebebi ne olabilir?

1923’te kurulan anayasal devlet organı bir kurumdur. İçerisinde milletin oylarıyla seçilen milletvekilleri bulunur. Milletvekilleri ise devlette alınacak kararları aralarında konuşarak karara bağlar. Meclis halk tarafından seçi,len temsilcileri barındırdığı için Cumhuriyetin en üst ve en güçlü kurumudur.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 86. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.