Cevap Yaz
30 Kasım 2022, 2:15 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 157-159. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf Tarih Ders Kitabı 157-159. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde liseye geçiş yapmış 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği kitaplar arasında bulunan ve içerisinde Karaların ve Denizlerin Hakimi konularının bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 157-159 Cevapları konusunu paylaştık. Karaların ve Denizlerin Hakimi konusu içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 157-159. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 157-159. Sayfa Cevapları Karaların ve Denizlerin Hakimi

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları MEB Yayınları

XV ve XVI. yüzyıllarda Osmanlı Devleti dünya gücü hâline gelirken stratejik rakiplerine karşı uyguladığı politikalar nelerdir?
Cevap: 

Osmanlı-Ceneviz → İki devlet arasındaki ilişki 15. yy.da çıkar çatışmasına dönüşmüştür.  Fakat Ceneviz bu dönemde yana çekilmiştir.

Osmanlı-Portekiz → Yavuz Sultan Selim bu dönemde Akdeniz hakimiyetini ele almak istediği için bu doğrultu da Yemen ve Habeşistan’ı almıştır. Safevi ve Memluk devletleri tehlikesini ortadan kaldırarak Akdeniz hakimiyeti sağlamıştır.

Osmanlı-Habsburg → Kanuni döneminde batı yönünde seferler olmuştur. Fakat Kanuni döneminde Habsburg’un üstünlüğü kabul edilmiştir. 

Osmanlı-Safevi → Yavuz Sultan Selim Safevi’nin sınırda yarattığı tehlikeyi ortadan kaldırmak için Çaldıran Savaşı yapmış ve Safevi devletini yenerek tehlikeyi ortadan kaldırmıştır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları MEB Yayınları

Coğrafi Keşifler’de ekonominin ön plana çıkmasının nedenleri neler olabilir?
Cevap: Yeni kıtalar ve yeni ticaret yolları bulunarak ipek yolu ve baharat yoluna olan önem kaybedilmiş ve Osmanlı bu durumdan ekonomik olarak etkilenmiştir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.