Cevap Yaz
5 Şubat 2023, 18:25 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 170-171-173. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

10.Sınıf Tarih Ders Kitabı 170-171-173. Sayfa Cevapları İlke Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Osmanlı Millet Sistemi konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 170-171-173 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 170-171-173. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

10.Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı 170-171-173. Sayfa Cevapları Osmanlı Millet Sistemi

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 170 Cevapları İlke Yayınları

HAZIRLIK

1. Ümmet ve millet kavramları siz de ne gibi duygular ifade etmektedir? Belirtiniz.
Cevap: Ümmet kavramı İslam birliğini, millet ise kendi ülkende yaşayan insanların birliği anlamlarına gelmektedir. Milli birlik ve beraberliği, din birliği için verilen mücadelelerle vatan ve din sevgisi duygusunu uyandırmaktadır. 

2. Osmanlı Devleti, hâkimiyeti altına almış olduğu birçok milleti kendine bağlamak için nasıl bir politika izlemiş olabilir? Açıklayınız.
Cevap: İstimalet ve iskan politikası uygulamıştır. İstimalet politikası hoşgörü politikasıdır. Hakimiyeti altına aldığı milleti kendine bağlamak için dinlerine, kültürlerine saygı duymuş ve bu şekilde yaşamalarına izin vermiştir. İskan politikası yerleştirme politikasıdır. Hakimiyeti altına aldığı bölgelere Anadolu’da yaşayan Türkleri yerleştirerek bölge halkını bu şekilde kendine bağlamayı hedeflemiştir. 


YORUMLAMA

Metne göre Osmanlılarda insan ve toplum anlayışı ile ilgili olarak ne gibi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?
Cevap:  Osmanlı’da insan çok değerlidir. İnsan insana her zaman muhtaçtır. Bir toplumu oluşturmak için yardımlaşma ve dayanışma gerekir. İnsanlar birbirlerine yardım ederek bir topluluğu milleti oluştururlar. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 171 Cevapları İlke Yayınları

ETKİNLİK

Klasik Dönem Osmanlı toplumunun nüfus yapısı hakkında ne gibi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?
Cevap: Klasik dönemde birden fazla etnik kökene sahiptir. Osmanlı’da nüfusun çoğunluğunu Müslümanlar oluşturmaktadır. Hristiyanlar ikinci sırada gelerek çoğunluk yer Rumeli bölgesindedir. Yahudi kesim ise en az olan nüfustur. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 173 Cevapları İlke Yayınları

YORUMLAMA

Fatih’in yukarıdaki fermanından hareketle Osmanlı Devleti’nin farklı milletlere bakışlarıyla ilgili ne gibi çıkarımlarda bulunabilirsiniz? Açıklayınız.
Cevap: Osmanlı hakimiyetini aldığı bölgedeki halka her zaman hoşgörü ile yaklaşmıştır. Farklı millet oldukları için onlara zarar vermemiş tam tersi dinlerine, kültürlerine saygı duyarak kendi çatıları altına Osmanlı’ya bağlı olarak yaşamalarına izin vermiştir. 


TARTIŞALIM

“Gök kubbe altında bir arada yaşamak” sözünü Osmanlı millet sistemi açısından arkadaşlarınızla değerlendiriniz
Cevap: Bir devlet altında insanların milliyetine, dinine bakmadan özgürce ve eşit şartlar yaşaması mantığı olabilir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.