Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 13:47 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 174-177-179-180. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

10.Sınıf Tarih Ders Kitabı 174-177-179-180. Sayfa Cevapları İlke Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Osmanlı Devleti’nde Günlük Yaşam, Toprak Mülkiyeti ve Tarımsal Üretim konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 174-177-179-180 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 174-177-179-180. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

10.Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı 174-177-179-180. Sayfa Cevapları Osmanlı Devleti’nde Günlük Yaşam, Toprak Mülkiyeti ve Tarımsal Üretim

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 174 Cevapları İlke Yayınları

HAZIRLIK

Osmanlı Devleti’nin fethettiği bölgelerde İslam kültürünün de etkisiyle ne gibi değişimler yaşanmış olabilir? Açıklayınız
Cevap: Osmanlı Devleti fethettiği bölgelerde İslam kültürünü yayarak bölge halkı Müslümanlığa ısınıp Müslümanlık dini seçmiş olabilir. Aynı zaman da İslamiyete ait yapılar cam, medrese gibi inşa edilmiş olabilir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 177 Cevapları İlke Yayınları

YORUMLAMA

1. Osmanlıda eğlence hayatı ile ilgili ne gibi çıkarımlarda bulunabilirsiniz? Açıklayınız.
Cevap: Osmanlı’da  gelecekte padişah olabilecek şehzadelere aşırı önem verilirdi. Şehzadelere yapılan bu eğlencelerde çeşitli halk oyunları, gösteriler, panayırlar, ışık gösterileri yarışmalar düzenlenirdi. 

2. Osmanlıda önemli günlerin şenliklerle kutlanmasının amaçları neler olabilir? Belirtiniz.
Cevap: Uğruna şenlik verilen kişinin değeri ön plana çıkartılmak isteniyor olabilir. 

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 179 Cevapları İlke Yayınları

HAZIRLIK

Osmanlı Devleti’nin tarımsal üretimi arttırmak istemesinin sebepleri neler olabilir? Cevap: Osmanlı Devlet tarımsal üretime önem vermesinin nedeni ülke için ekonomiyi sağlamak, düzenli vergi ödenmesini sağlamak ve ülke dışına satarak ülke ekonomisini kalkındırmayı amaçlamıştır.


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 180 Cevapları İlke Yayınları

ETKİNLİK

1. Çifthane sistemi nedir? Bu sistemin devlete kazanımları nelerdir? Açıklayınız.
Cevap: Çifthane sistemi bir aileye arazi ile çift öküz verilerek araziden ürün elde ederek devlete vergi vermesidir. Bu sistem ile devletin  arazisi sürekli işlediği için ülke hem ürün elde etmekte hem de araziler boş kalmamaktadır. Ekonomide canlı tutulmuş olur. 

2. Çifthane sisteminin bozulması ne gibi sonuçlar doğurabilir? Belirtiniz.
Cevap: Çifthane sistemi ile vergi işlenerek ekonomi canlı tutulmaktadır. Çifthane sisteminin bozulması ekonomiyi olumsuz etkiler. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.