Cevap Yaz
1 Aralık 2022, 15:08 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 48-49-50-51. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf Tarih Ders Kitabı 48-49-50-51. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Kuruluş Dönemi Gelişmeleri ve Osmanlı Devleti’nin Kuruluşuyla İlgili Görüşler konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 48-49-50-51 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplar içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 48-49-50. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 48-49-50-51. Sayfa Cevapları Kuruluş Dönemi Gelişmeleri ve Osmanlı Devleti’nin Kuruluşuyla İlgili Görüşler

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları MEB Yayınları

1. Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu coğrafya, beyliğe ne gibi avantajlar sağlamıştır?
Cevap: Anadolu Selçuklu Beyliğinin merkezi olan olan Konya’ya uzak olduğu için taht kavgalarından uzak olmuştur. Ticaret yoluna yakınlığı yönünden gelişmesi kolay bir şekilde sağlanmıştır. Aynı zaman da Bizans o dönemde karışıklık içerisinde olduğu için Osmanlı Devleti Bizans’a yakınlık olarak avantaj sağlayıp kolay bir şekilde büyümeyi sağlamıştır. 

2. Gazaya dayalı fetih politikasının, Osmanlı Beyliği’nin Rumeli’deki ilerleyişine etkileri nelerdir?
Cevap: Diğer beyliklerin takdirini kazanmış ve Bizans’a karşı yapılan savaşlardaki zaferleri ile itibarını daha çok yükseltmiştir. 

3. Osmanlı Devleti, uygulamış olduğu iskân politikasıyla neleri hedeflemiştir?
Cevap: Fethedilen bölgelerin Türkleşmesi ve İslamlaşmasını sağlamak, yapılacak olan diğer fetihlerin devamlılığını sağlamak, fethedilen yerlerin askeri, siyasi, sosyal yönden de güvenliliğini sağlamak. 

4. Osmanlı Devleti, Anadolu’da Türk siyasi birliğini sağlamak için hangi adımları atmıştır?
Cevap: İlk olarak I. Murat döneminde Anadolu’da bulunan beylikler himaye altına alınmıştır.  Anadolu Türk Siyasi Birliğini kuran ise Yıldırım Beyazıd olmuştur. Bunun üzerine Yıldırım Beyazıt Abbasi halifesinden Sultanı-ı İklim-i Rum unvanını almıştır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları MEB Yayınları

Coğrafi konumun, Anadolu’nun çok kültürlü bir yapıya sahip olmasındaki etkileri nelerdir?
Cevap: Anadolu 3 kıtayı birbirine bağlayan bir konumdadır. Farklı milletlerin farklı ırklardan olan insanların olduğu bir konumdur. Bundan dolayı coğrafi konumu çok kültürlü bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 50 Cevapları MEB Yayınları

Tarih şeridindeki siyasi gelişmelerin, Anadolu’nun sosyal hayatına etkileri nelerdir?
Cevap: Anadolu bu gelişmeler ile Türkleşmeye ve İslamlaşmaya başlamıştır. Hristiyan olan toplumun azalmasına etkileri olmuştur. 

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları MEB Yayınları

Osmanlı Devleti’nin kuruluşuyla ilgili yeterli kaynak olmamasının nedenleri neler olabilir?
Cevap: Osmanlı Devleti kuruluş döneminde devlet statüsünde değil beylik statüsünde olduğu için yazılı kayıtlı sistem oluşmamıştır. Bundan dolayı kuruluşu ile yeterli olarak kaynak yoktur. 


Metinde Osmanlı tarihi araştırmacıları için hangi sorun vurgulanmıştır?
Cevap: Osmanlı Devletine ait olan 14 ve 15. yy.na ait kaynakların yetersiz olmasından kaynaklı gerekli bilgilere ulaşamadıkları sorunu vurgulamaktadırlar. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.