Cevap Yaz
15 Ağustos 2022, 10:30 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 60-63-64-65. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf Tarih Ders Kitabı 60-63-64-65. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Balkan Fetihleri ve Türk Siyasi Birliğini Sağlama Faaliyetleri konusunun bulunduğu 10. sınıf tarih ders kitabı sayfa 60-63-64-65 cevapları konusunu paylaştık. Cevaplar içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 60-63-64-65. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 60-63-64-65. Sayfa Cevapları Balkan Fetihleri ve Türk Siyasi Birliğini Sağlama Faaliyetleri

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları MEB Yayınları

Osmanlıların, Rumeli’de fethettikleri bölgelere Türk ailelerini yerleştirmelerinin amaçları neler olabilir?
Cevap: Burada Türkleşme İslamlaşmayı sağlayarak oranın halkının isyan etmesini önlemek ve fetihlerin devamlılığını sağlamaktır. 


Çimpe Kalesi’nin ele geçirilmesinin Osmanlılar ‘ın Rumeli’deki fetih politikasına etkileri nelerdir?
Cevap: Rumeli’de fetihlerini ilerletmek amacı ile bir üs olarak kullanmışlardır. Orhan Bey Çimpe Kalesi’i Balkanlar’da askeri üs olarak kullanmıştır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 63 Cevapları MEB Yayınları

Osmanlı Devleti, Balkanlarda kalıcı olmak için hangi politikaları uygulamıştır?
Cevap: Osmanlı burada İstimalet politikasını uygulamıştır. Fetih ettikleri yerde bulunan gayrimüslim halka karşı hoşgörülü olup, dini inançlarına kültürlerine karışmamışlardır. Halkın can ve mal güvenliği de sağlanmıştır. 

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 64 Cevapları MEB Yayınları

Yıldırım Bayezid Dönemi’ne kadar Osmanlı Devleti’nin beyliklere karşı farklı politikalar izlemesinin sebepleri neler olabilir?
Cevap: Yıldırım Bayezid’a kadar bir uç beyliğidir. Coğrafi konumundan dolayı diğer beyliklere karşı başlarda farklı politikalar izlemişlerdir. Sadece Bizans’a karşı savaşılması istenmiştir. 


Yıldırım Bayezid’in Anadolu beylikleri ile ilgili politikaları nelerdir?
Cevap: Beylikleri doğrudan merkeze bağlayarak eski beyleri arındırmıştır. Yıldırım Bayezid Tımar Sistemin, oluşturarak geçinebilecekleri mülk vermiş ve tepkileri azaltmıştır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 65 Cevapları MEB Yayınları

Hamitoğullarının Osmanlı Devleti’ne topraklarını satma nedenleri nelerdir?
Cevap: O dönemde baskı yapan Karamanoğullarının zulmünden korunmak amacıyla topraklarını Osmanlı Devleti’ne satmışlardır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.