Cevap Yaz
20 Ekim 2023, 18:41 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 66-67. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

10.Sınıf Tarih Ders Kitabı 66-67. Sayfa Cevapları İlke Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Ankara Savaşı ve Fetret Dönemi (1402-1413) konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 66-67 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 66-67. Sayfa Cevapları İlke Yayınları

10.Sınıf İlke Yayınları Tarih Ders Kitabı 66-67. Sayfa Cevapları Ankara Savaşı ve Fetret Dönemi (1402-1413)

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 66 Cevapları İlke Yayınları

HAZIRLIK

1. Timur Devleti ve Timur Devleti’nin Türk dünyası üzerindeki etkileri hakkında neler biliyorsunuz? Belirtiniz.
Cevap: Timur Devleti Türk dünyasında kısa sürede Anadolu’da birçok toprağı ele geçiren ve Osmanlı için tehdit haline gelen bir devlet olmuştur. 

2. Ankara Savaşı’nın kaybedilmesi Osmanlı Devleti’nde ne gibi etkiler yaratmış olabilir? Açıklayınız.
Cevap: Ankara Savaşı’nın kaybedilmesi ile Osmanlı Devleti’nin otoritesi sekteye uğramıştır. Osmanlı Devleti Timur Devleti’ne bağlanmıştır. Bunun sonucunda da Anadolu Türk siyasi birliği bozulmuştur. 


ETKİNLİK

Sınıfta iki grup oluşturunuz. Yukarıdaki konuşma metinlerinden hareketle Ankara Savaşı’nın sebeplerini “tarihî bir olay hakkındaki farklı bakış açıları” bakımından değerlendiriniz.
Cevap: İki devlette Anadolu’da hakimiyet kurmak istemektedir. Yıldırım Beyazıd’a sığınan Kara Yusuf’u Timur’a teslim etmemesi. Timur’un Çin seferi öncesi batıda düşman bırakmak istememesi. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 67 Cevapları İlke Yayınları

DEĞERLENDİRME

1. Haritadan hareketle Ankara Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti’nin genel durumu hakkında ne gibi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?
Cevap: Ankara Savaşı sonrası Anadolu’daki tam Osmanlı hakimiyeti kaybedilmiştir. Osmanlı Devleti Anadolu’daki topraklarının yarısını kaybetmiştir. 

2. Haritada görüldüğü gibi Ankara Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti Balkanlarda büyük toprak kaybı yaşamamıştır. Bu durumun sebepleri sizce neler olabilir?
Cevap: Timur imparatorluğuyla Osmanlı Devleti Ankara Savaşı sonrası Bayezid’in yenilmesi olabilir. Yenilmesinden sonra başa geçecek padişah belirlenemediğinden dolayı otorite boşluğu yaşanmıştır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.